The Penitentiary
Association of Ukraine has been established in Kyiv on 17 December 2015. The Constituent
Assembly has taken place at the National Academy of Internal Affairs. This
newly founded NGO unites practitioners and theorists of penitentiary-related
issues. Representatives of public and
religious organisations, as well as professionals of law, criminology,
psychology, education, social work, defenders of human rights of prisoners and
prison service personnel are the members of the PAU. Chaplains have welcomed from the true heart this
event. Fr. Constantin Panteley has represented the Pastoral Council of the
State Penitentiary Service of Ukraine at the Constituent Assembly.
Search This Blog
2015-12-17
2015-12-01
У Києві відбулася презентація книги багаторічного політв’язня радянських таборів Миколи Горбаля «ПОВЕРНЕННЯ».
29 листопада 2015 року у церкві св. Миколая Чудотворця Мирликійського на Аскольдовій могилі відбулася презентація книги українського дисидента, багаторічного політв’язня радянських таборів, письменника Миколи Горбаля «ПОВЕРНЕННЯ» (Харків: «Права людини», 2014).
Микола Горбаль народився 1940 року на Лемківщині. У п’ятирічному віці разом із родиною розділив трагічну долю лемків – переселення з рідної землі. Вертаючись на батьківщину, сім’я оселилася на Тернопільщині. Музикант, композитор, поет, натхненний національно-ренесансовим віянням 1960-х років, так званою «відлигою», Микола Горбаль занурився у творчість: організував інструментальний ансамбль «Сонце», який успішно виконував його твори, відмінні від радянського репертуару, створив поему «Дума», в якій висловив свою тугу за незалежністю і свободою України. За це 1970 року був заарештований органами КДБ та засуджений до 5-ти років ув’язнення і 2-х заслання за статтею «створення та розповсюдження антирадянської літератури». Під час ув’язнення опинився у середовищі колишніх вояків УПА – радянських «зеків»-«двадцятип’ятирічників», а з 1972 року, періоду масових арештів української інтелігенції, став співв’язнем найвідоміших дисидентів – Івана Світличного, Валерія Марченка, Зиновія Антонюка, Семена Глузмана та багатьох інших. У таборі виконував важливу роль переписувача документів – мікроскопічними літерами на невеличких клаптиках паперу копіював вироки, свідчення та спогади радянських політв’язнів, які відтак у вигляді невеличких «капсул» потрапляли на волю – в дисидентський самвидав, на радіостанції «Голос Америки» та радіо «Свобода». Так, через подвиг авторів, переписувачів, передавачів, які за цю діяльність ризикували власною свободою і навіть життям, світ дізнавався про злочини радянської системи проти гідності як окремих людей, так цілих націй.
Незабаром після завершення першого ув’язнення, в 1979 році був заарештований вдруге. На цей раз за сфабрикованим звинуваченням у «спробі згвалтування». За вироком суду (5 років таборів суворого режиму) опинився в одній із найжахливіших кримінальних зон УРСР – с. Новоданилівка Миколаївської обл., де разом із кримінальними злочинцями працював у гранітному кар’єрі. Під час суду оголосив себе членом Української Гельсінської Групи, продовжував писати на волю.
За добу до закінчення терміну другого ув’язення, в 1984 році Миколі Горбалю було оголошене третє звинувачення – «розповсюдження наклепницьких вигадок, які паплюжать радянський лад». Новий вирок – 8 років у таборі особливо суворого режиму та 3 роки заслання. Слідчі робили спробу схилити в’язня до покаяння і співпраці і тим купити собі свободу, та отримали тверду відмову. Микола Горбаль, як «особливо небезпечний рецидивіст», опинився в с. Кучино Пермської обл., де відбували покарання Василь Стус, Василь Овсієнко, покутник Семен Скалич.
Був звільнений 1988 року, у період радянської «перестройки» та «гласності». Загалом відбув у радянських таборах 16 років.
Художньо-документальний роман «Повернення», який Микола Горбаль написав незадовго до початку Майдану Гідності, − це глибоке осмислення історичної долі української народу в ХХ та на початку ХХІ ст. Автор аналізує трагедію українців, вбачаючи її причини в перебуванні народу в епіцентрі боротьби Добра і Зла. Герої роману – українська інтелігенція: вчителі, митці, науковці, священики. Разом із ними проходимо непростий шлях спокутування народної самозради, очищення від «скверни» чужий ідеологій, стереотипів і культурних нашарувань та повернення до себе, власної сутності. У романі висвітлені містичні передбачення долі України та Української Церкви, їхньої особливої місії в процесі духовного переродження Європи.
Роман викликає безліч думок і той стан катарсису, який є наслідком глибокого емоційного потрясіння. Кожен читач зуміє знайти тут важливі для себе теми, відкрити незнані для себе сторінки духовної історії українців і певні дороговкази на майбутнє.
Наталкя Пуряєва
2015-11-30
Капелани взяли участь у міжнародній конференції «Кримінально-виконавча політика України та Європейського Союзу: розвиток та інтеграція».
27 листопада 2015 року на базі Київського регіонального центру Національної академії правових наук України відбулася міжнародна науково-практична конференція «Кримінально-виконавча політика України та Європейського Союзу: розвиток та інтеграція». Учасниками конференції стали відомі науковці та практичні працівники з Австрії, Польщі, Словаччини, Данії, Фінляндії та України, представники від ООН, яким є близькою пенітенціарна тематика, представники громадських та релігійних організацій. На запрошення Інституту кримінально-виконавчої служби з доповідями в конференції взяли участь капелани о. Петро Терлецький, доктор біблійного богослов’я, викладач Українського Католицького Університету, й о. Костянтин Пантелей, член Душпастирської ради при ДПтС України. Захід став однією з перших нагод для міждисциплінарної співпраці щодо розвитку пенітенціарної ідеї у системі кримінального правосуддя і системі пенітенціарній.
Конференцію відкрив начальник Інституту кримінально-виконавчої служби, доктор юридичних наук Євген Бараш. Від імені Служби учасників конференції привітав заступник Голови Державної пенітенціарної служби України Сергій Оміновський. Пленарне засідання було насиченим та цікавим, оскільки виступи шановних науковців перепліталися з виступами вітчизняних та іноземних практиків.
На конференції, в рамках круглого столу «Питання запровадження пробації та капеланства», з доповідями виступили о. Петро Терлецький та о. Костянтин Пантелей. Вони розкрили тематику міжнародного досвіду й української моделі пенітенціарного душпастирства, ролі Церкви у реінтеграції в'язнів й попередження злочинності. На думку отців необхідно продовжувати співпрацю на академічному рівні поміж навчальними закладами пенітенціарної системи і церковними богословськими закладами освіти для подальшого обґрунтування і втілення пенітенціарної ідеї у системі кримінального правосуддя і системі виконання покарань. Це дасть змогу провадити заходи професійної формації службовців ДПтС України на підставі поглибленого вивчення основ християнської духовності, з джерел якої походить сама пенітенціарна ідея. Завершився захід обговоренням результатів роботи та прийняттям Рекомендацій конференції «Кримінально-виконавча політика України та Європейського Союзу: розвиток та інтеграція». Матеріали наукових досліджень учасників було видано у збірнику конференції.
Пенітенціарне душпастирство УГКЦ.
2015-10-23
Ukrainian chaplains took part in celebrating the Twenty fifth Anniversary of revival of penitentiary chaplaincy in Poland.
18-22 October 2015, at the Training Center of the Polish Prison Service (in Popovo-Paсele near Warsaw) commemorative event have been held. The delegation of 7 chaplains of the Ukrainian Greek Catholic Church were invited by the Polish prison chaplaincy:
1) Fr. Constantin Panteley (Patriarchal Curia),
2) Fr. Arsen Panchak (Ivano-Frankivsk Diocese), ,
2) Fr. Arsen Panchak (Ivano-Frankivsk Diocese), ,
3) Fr. Vasyl Slyvockiy (Ivano-Frankivsk Diocese),
4) Fr. Ivan Melnyk (Buchach Diocese).
5) Fr. Eugen Havrylyshyn (Buchach Diocese).
6) Fr. Olexiy Kuibida (Kolomyja-Chernivtsi Diocese),
7) Fr. Vitaliy Kotyk (Ternopil-Zboriv Archdiocese), CSSR
This year, Polish Catholic Prison Chaplaincy is celebrating the Twenty fifth anniversary of revival of prison pastoral care in penitentiary institutions Spiritual retreat for the chaplains is traditional in October.
Lectures during the retreat have been given by Excellent Bishop of Świdnica Ignacy Dec, Fr. prylat Jan Sikorski, who led Poland's prison pastoral ministry in the first 10 years since the conclusion of a special concordat with the state. The solemn conferences were also attended by Krzysztof Kwiatkowski - Justice Minister, Colonel Jacek Vlodarskyy - General Director of the prisons and many other officials of the Ministry of Justice and the Prison Service.
October 21 was presented pastoral ministry of the Ukrainian Greek Catholic Church, which caused a sincere interest in the Polish chaplaincy.
"These measures are very useful for my experience of a priest in prison, because our Polish colleagues were the same stages of development until the introduction of pastoral care chaplaincy, which we now experience in Ukraine - said Fr. Alex Kuybida, chaplain Kolomyyskoy penal colony - they have served a significant enrichment of mutual contacts and deepen our cooperation on pastoral field.
At the end of stay in Poland Ukrainian prison chaplains commemorated martyrs of Majdanek concentration camp in Lublin.
2015-06-16
Human rights in the penitentiary system are impossible without the protection of the rights of prison officials.
Забезпечення прав людини в кримінально-виконавчій системі неможливе без належної уваги держави до персоналу пенітенціарної служби. Про це говорили 16 червня 2015 року у Комітеті Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Відповідні стандарти відбору та вишколу службовців, належна платня, право на дострокову пенсію за вислугою років та інші соціальні гарантії є однією з головних умов гуманізації пенітенціарної системи України. Інакше неминуча кадрова криза, що впливає на громадський спокій і безпеку держави та суспільства. Очевидно, пенітенціарний характер системи прямо залежатиме від фахової підготовки та виховання її кадрів в дусі християнської духовності.
Юридична сторона пенітенціарного служіння Церкви співзвучна зусиллям захисту прав людини. Для цього необхідні зміни в системі кримінального правосуддя і виконання покарань. Тому у заході взяв участь о. Костянтин Пантелей, відповідальний за пенітенціарне душпастирство Української Греко-Католицької Церкви, секретар Правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі». Християнські Церкви мають бачення розвитку пенітенціарної ідеї в українському суспільстві. «Інтонації нинішнього засідання і напрямки роботи над законопроектами дуже радують мене, бо всіх цих речей навчає Церква: поваги гідності людини незалежно від обставин, в яких вона опинилася, – зазначив о. Костянтин, – у Церков, членів християнської тюремної місії, є тривалий досвід співпраці з Комітетом Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, і свідченням цьому є нещодавно прийнятий закон про в’язничне капеланство».
Друга робоча зустріч за участю громадських і правозахисних організацій проходила під головуванням депутата Верховної Ради України Юрія Мірошниченка, очільника підкомітету з питань діяльності Державної пенітенціарної служби. За результатами попередньої зустрічі 19 травня 2015 року, в якій брав участь речник УГКЦ о. Олекса Петрів, було створено 8 робочих підгруп з наступних питань:
Юридична сторона пенітенціарного служіння Церкви співзвучна зусиллям захисту прав людини. Для цього необхідні зміни в системі кримінального правосуддя і виконання покарань. Тому у заході взяв участь о. Костянтин Пантелей, відповідальний за пенітенціарне душпастирство Української Греко-Католицької Церкви, секретар Правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі». Християнські Церкви мають бачення розвитку пенітенціарної ідеї в українському суспільстві. «Інтонації нинішнього засідання і напрямки роботи над законопроектами дуже радують мене, бо всіх цих речей навчає Церква: поваги гідності людини незалежно від обставин, в яких вона опинилася, – зазначив о. Костянтин, – у Церков, членів християнської тюремної місії, є тривалий досвід співпраці з Комітетом Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, і свідченням цьому є нещодавно прийнятий закон про в’язничне капеланство».
Друга робоча зустріч за участю громадських і правозахисних організацій проходила під головуванням депутата Верховної Ради України Юрія Мірошниченка, очільника підкомітету з питань діяльності Державної пенітенціарної служби. За результатами попередньої зустрічі 19 травня 2015 року, в якій брав участь речник УГКЦ о. Олекса Петрів, було створено 8 робочих підгруп з наступних питань:
1) вдосконалення кримінально-виконавчого законодавства;
2) гуманізація умов утримання довічно ув’язнених;
3) охорона здоров'я, соціально-економічні права засуджених;
4) забезпечення соціального захисту і підвищення престижності праці персоналу пенітенціарної служби;
5) соціальна адаптація звільнених осіб;
6) правовий статус засуджених і умови їх утримання в закладах пенітенціарної служби;
7) права потерпілих;
8) пробація.
2) гуманізація умов утримання довічно ув’язнених;
3) охорона здоров'я, соціально-економічні права засуджених;
4) забезпечення соціального захисту і підвищення престижності праці персоналу пенітенціарної служби;
5) соціальна адаптація звільнених осіб;
6) правовий статус засуджених і умови їх утримання в закладах пенітенціарної служби;
7) права потерпілих;
8) пробація.
Протоієрей Костянтин взяв участь в обговоренні законодавчих ініціатив щодо вдосконалення кримінально-виконавчого законодавства та дотримання прав людини в закладах та установах Державної пенітенціарної служби України, які були підготовлені представниками Державної пенітенціарної служби України, громадських і правозахисних організацій після попередньої робочої зустрічі.
Тюремні капелани de facto тривалий час є свідками діяльності правоохоронної, судової та пенітенціарної систем. Тому вони можуть бути добрими експертами, що здатні пропонувати зміни для пошани прав людини в дусі справедливості і милосердя.
Тюремні капелани de facto тривалий час є свідками діяльності правоохоронної, судової та пенітенціарної систем. Тому вони можуть бути добрими експертами, що здатні пропонувати зміни для пошани прав людини в дусі справедливості і милосердя.
Додаток.
Перелік законопроектів та інших документів, що розглядатимуться під час зустрічі:
- Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про попереднє ув’язнення» щодо імплементації окремих стандартів Ради Європи" (авт. Вадим Човган).
- Проект Закону України «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо удосконалення порядку застосування до засуджених заходів заохочення і стягнення» (авт. Ірина Яковець).
- Проект Закону України «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України (щодо гуманізації порядку і умов виконання покарань)» (авт. Ірина Яковець).
- Проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо гуманізації кримінальної відповідальності жінок» (авт. Ірина Яковець).
- Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення доступу до правосуддя осіб, які утримуються в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань» (авт. Вадим Човган).
- Проект Закону України «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо удосконалення гарантій права засуджених на відбування покарання за місцем проживання до засудження або місця постійного проживання родичів» (авт. Вадим Човган).
- Рекомендації ВГО «Всеукраїнський центр правової допомоги «Громадський захисник» по внесенню змін до Кримінально-виконавчого кодексу України, вироблені в рамках законопроектів, що розглядатимуться на підкомітеті.
- Рекомендації ГО «Донецький Меморіал» до Проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання кримінальних покарань та прав засуджених».
- Проект Концепції державної політики у сфері виконання кримінальних покарань від Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса НАПрН України.
Пенітенціарне душпастирство УГКЦ.
Visit of Bishop Joseph Milian to Center of social adaptation for women.
16 червня 2015 року, відбулась візитація парафій в Чернігові та Любечі. Канонічна візитація є однією з основних та перевірених на досвіді Церкви форм пастирської опіки, за допомогою якої єпископ формує і поглиблює взаємини з духовенством єпархії та іншими членами єпархіальної спільноти.
У візитації взяли участь працівники курії Київської архиєпархії, на чолі з єпископ Йосифом (Міляном), Протосинкелом Київським, протоієрей Василь Чудійович, віце-канцлер архиєпархії, протоієрей Роман Сиротич, директор БФ “Карітас Київ”, протоієрей Констянтин Пантелей, а також ієромонах Петро Лоза та ієрей Юрій Логаза.
Під час відвідин оглянули Величний храм Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ в Чернігові (вул. Войкова, 45), яким опікуються отці Редемптористи та Сестри Місіонерки Найсвятішого Ізбавителя (редемптористки)
Цього дня відвідали також реабілітаційний центр Київської архиєпархії, для раніше ув’язнених жінок в Любечі. Священики на чолі з єпископом, поцікавились життям та функціонуванням реабілітаційного центру, порозмовляли з працівниками та пацієнтами закладу.
2015-06-15
The VI Pilgrimage of stuff of the State Penitentiary Service of Ukraine has been held at the Univ Lavra.
The VI Pilgrimage of employees of the State Penitentiary Service of Ukraine dedicated to the 1000th anniversary of the repose of St. Vladimir has been held in 13-14 June 2015 . Representatives of the regional departments of the State Penitentiary Service of Chernihiv, Kyiv, Zhytomyr, Rivne, Ternopil, Ivano-Frankivsk, Lviv region, chaplains, seminarians - a total of about 200 people, made a pilgrimage to the Holy Assumption Univ Lavra Monastery Studite. Participation of employees of the SPtS in pilgrimage has been assisted by The Trade Union of Penitentiary Service for personnel of penal institutions and services. The peculiarity of this event was big number of families with children.
Проща розпочалася молебнем до Святого князя Володимира у храмі Св. Миколая Чудотворця, що у Перемишлянах. Ця традиція - звершувати паломництво від місця, де служив блаженний священномученик Омелян Ковч, парох «Майданека» - була започаткована 2009 року. «Пенітенціарна система переживає нині трансформацію, подібну до змін, які позначили життя Святого Рівноапостольного князя Володимира, що він переживав до і після хрещення,» - відмітив у проповіді о. Костянтин Пантелей, керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України. Після молебну, паломники вирушили від Перемишлян до Унева. Студенти Львівської семінарії та Чортківської дяківської академії супроводили прочан молитовними співами. Багато паломників приступило до Святої Сповді.
Отцівським благословенням зустрів пенітенціаріїв високопреподобний ігумен Ілля і братія. Монастир вітав прочан радісними передзвонами. Увечері відбувся Акафіст перед Унівською Чудотворною іконою Богородиці з молитвою про рідних і близьких. Відтак помолилися на Чернечій горі за усопших і загиблих. До прочан промовив з пастирським словом ієромонах Пантелеймон. Капелани і влонтери підготували програму нічних чувань. В центрі молитовних роздумів під час них були людські відносини, які будують особистість кожної людини, проте через наші гріхи у відносинах люди часто завдають одне одному душевних ран. Зцілення людських відносин є можливим лише у Господі, якій любить грішних і праведних.
14 червня у Свято-Успенському храмі була відслужена святкова Утреня, та Божественна Літургія, яку очолив преосвященніший Теодор (Мартинюк), єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської Архиєпархії. У проповіді він зазначив: «Працювати у в’язниці – нелегка справа. Зовсім нелегко ставитися до засудженої людини з вірою та милосердям, знаючи, що за плечима в неї тяжкий злочин. Та для працівників в’язниць з такими людьми приходиться бути майже кожен день, і тому вкрай важливо, щоб і вони самі не втратили гуманності, ба навіть і віри.»
Подяка і молитви за мир і за український народ завершили прощу. На згадку про участь у цій події кожен учасник отримав грамоту прочанина на пам'ять від Патріаршого паломницького центру.
2015-06-10
Personnel of the State Penitentiary Service of Ukraine will carry out VI National Pilgrimage under the slogan "Justice, Faith, Mercy!"
On 13-14 June, 2015 will be held the VI National Pilgrimage of Personnel of the State Penitentiary Service of Ukraine to the Holy Dormition Lavra in Univ. The pilgrimage is dedicated to 1000-th Anniversary of the repose of St. Vladimir Baptist of Old Rus-Ukraine. The tradition of annual professional pilgrimages of prison stuff under the slogan "Justice, Faith, Mercy!" initiated officers of Central Office and of 25 Regional Departments of the State Penitentiary Service of Ukraine in 2008 at 10-th anniversary of establishment of the Service.
Representatives of Regional Departments of the State Penitentiary Service, chaplains, seminarians - together about 200 persons are bearing prayers and pleas to the miraculous place, which stores one of the largest sanctuaries Ukraine - Univ Icon of the Virgin Mary. Traditionally pilgrimage begins in Peremyshliany in the church, where ministered blessed Hieromartyr Omelian Kovch, known as "Parish priest of Majdanek".
Akathist evening prayer before the miraculous Icon of the Virgin Mary of Univ, the memorial service on monastic mountain for departed, night vigils, sermons of fathers will create an atmosphere of spiritual concentration and joyful renewal. Pilgrimage is organized for the staff of the State Penitentiary Service of Ukraine to give them and their families the opportunity to deepen their understanding of Christian vocation and spiritual inspiration, which needs so much every penitentiary worker.
Last year, the State Penitentiary Service of Ukraine had been worthy represented in the National Pilgrimage to Zarvanytsya during solemn proclamation of Blessed Basil Velichkovsky as patron of prison ministry.
Organizers:
Penitentiary pastoral care of the UGCC
Tradeunion of staff and institutions of Penitentiary Service
The State Penitentiary Service of Ukraine
2015-06-08
President of Ukraine Petro Poroshenko signed a law about chaplaincy in prisons.
On June 8, 2015 President of Ukraine Petro Poroshenko has signed a law that regulates the activities of the clergy (chaplains) in the institutions of the State Penitentiary Service, as the Press Service of Head of the State reports. The Law # 419-VIII "On Amendments to Certain Legislative Acts of Ukraine about regulation of the clergy (chaplains) in bodies and institutions belonging to the jurisdiction of the State Penitentiary Service of Ukraine" adopted by the Verkhovna Rada of Ukraine on 14 May 2015.
The law regulates the activities of chaplains in the penitentiary system, namely implementing pastoral care for prisoners and personnel of the State Penitentiary Service. Those chaplains should be authorized by their religious organizations. The law also establishes the inviolability and protection of the Confession of prisoners and persons taken into custody.
The Head Office of the State Penitentiary Service of Ukraine establishes Interfaith Advisory Body for coordination of pastoral care of prisoners. For organization of pastoral care for prisoners prison pastors should be trained. The possibility of visiting inmates in remand and convicts in prisons is not subject to restrictions. However, according to this law, pastoral care measures should not violate the statutory and other legal acts and the order of serving the sentences.
According to the law, the administration of penal institutions must ensure the confidentiality of meetings with priests and assists in organizing the pastoral care of prisoners.
The law creates conditions for pastoral care of the staff od the SPtS of Ukraine.
This law comes into force on the next day following the day of its publication. Therefore, the Cabinet of Ministers of Ukraine assigned within three months from the date of enactment of this Law to bring its regulations into conformity with this Law, and also ensures that ministries and other central executive authorities do the same.
The efforts of experts of the International Commission of Catholic Prison Pastoral Care brought to approval in 2010 in Brazil of UN standards of religious freedom in prison. “Basic Principles: Religious in Prison”, which had been prepared for Twelfth United Nations Congress on Crime Prevention and Criminal Justice (Salvador de Bahia, Brazil, 12–19 April 2010) have allowed to formulate changes to countries' legislations. As one of results we celebrate recognition in Ukrainian Parliament prison chaplaincy with respect of those rules, elaborated according the most desirable standards.
The presence of chaplains in the field of non-freedom became a major factor of irreversible changes in the societies of Eastern Europe, freed from the influence of repressive atheistic imperial ideology. In development of the bill were actively involved representatives of the Ukrainian Greek Catholic Church and representatives of other Christian Churches in the group of experts.
The presence of chaplains in the field of non-freedom became a major factor of irreversible changes in the societies of Eastern Europe, freed from the influence of repressive atheistic imperial ideology. In development of the bill were actively involved representatives of the Ukrainian Greek Catholic Church and representatives of other Christian Churches in the group of experts.
Penitentiary Pastoral Care of the Ukrainian Greek Catholic Church.
2015-06-06
Destiny of life sentenced prisoners was a subject of roundtable "Lifelong sentence."
On June 3, 2015 in the Central Office of the State Penitentiary Service of Ukraine held the expert roundtable "Lifelong sentence". The event was organized by the State Penitentiary Service of Ukraine and the NGO "Kharkiv Human Rights Group", supported by Council of Europe Office in Ukraine. On 12 May, 2015 the Ukrainian Parliament has adopted in the first reading Draft Law on Amendments to Certain Legislative Acts of Ukraine on replacing life imprisonment with more lenient punishment. The expert roundtable was attended by representatives of civil society and international organizations, scientists, employees of state authorities, personnel of SPtS of Ukraine and its territorial bodies. From Ukrainian Interdenominational Christian Mission "Spiritual and charitable care in prisons" the event has been attended by Fr. Constantin Panteley, Mission Secretary, Head of the UGCC Office for Pastoral Care in Penitentiary System of Ukraine.
Discussion of the problem was carried out in several ways:- how are those sentenced to life in prison dangerous?
- how can these prisoners to challenge unjust sentences?
- whether these prisoners could ever become a part of society?
- what is mechanism which pardon application and the subsequent parole and
- which institutions must act to rehabilitate and adapt former lifers?
- aspects of practical implementation of international prison standards in Ukraine;
- features of the social and psychological work with convicted to life imprisonment et cetera.
- features of the social and psychological work with convicted to life imprisonment et cetera.
Trere were in prisons 1508 persons sentenced to life imprisonment, and another 440 lifers were in institutions on the occupied territory of Donbas, as of May 1, 2015. According to researches, 34% of people serving life sentences had not been ever punished for criminal acts befor. It is believed that tere are tens people among lifers, who had received unjust verdicts. But on the other hand we must understand the great responsibility in the matter of lifers. They were sentenced for the murder of 3055 people, of which 36% - women, 11% - the elderly, 8% - minors.
74% of sentenced to life imprisonment are aged 18 - 34,
18% - aged 40 - 49,
6% - 50 - 59,
1% - over 60 years.
The speakers of the round table were:
- Dirk van Zyl Smit, Professor of Comparative and International Penal Law at the University of Nottingham.
- Latif HÜSEYNOV, member of the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment,
- Vadim Chovgan, representative of the European Union Advisory Mission to Ukraine, civil security sector reform in Ukraine, an expert of the NGO "Kharkiv Human Rights Group."
Natalia Maximova, Doctor of Psychology, presented the results of a survey conducted to study public opinion on issues related to the punishment of life imprisonment from 18 to 29 May 2015. According to the survey:
81.1% - for genocide,
64.7% - for a terrorist act,
21.2% - for the use of weapons of mass destruction,
58.2% - for the murder of three or more people.
During speeches at the discussion, Constantin Panteley praised the recently adopted law # 2292, which affects the destiny of life sentenced prisoners. But he noted that major changes would have to apply the possibility for lifers to challenge unjust sentences and seek a new trial. The Criminal Jastice System itself requires changes. Serious cases of criminal process must be conducted with the participation of lay judges or jury. Besides, Penitentiary System suffered significant personnel losses following the pension reform. Current students of the Institute of Criminal-Executive Service do not link their careers to serving in the Penitentiary System due to social insecurity and low wages. Therefore, the improvement of situation of prisoners could only be associated with a responsible attitude to employees of the state penitentiary sphere working in difficult conditions and implement socially important service. In one of the conclusion statements, Fr. Constantin expressed the demand to provide prison facilities where detained lifers by special rooms for confidential meetings with a priest. Life prisoners are the most difficult category of prisoners.
On October 23, 2014 in Rome, His Holiness Pope Francis met with delegates of the International Association of Criminal Law. The Pope expressed the view that life imprisonment is "hidden death." For this reason, it has recently been removed from the Criminal Code Vatican. Finally, sentenced to life in prison is to have a chance to return to society as a result of a pardon.
Photos of Yana Baranova.
74% of sentenced to life imprisonment are aged 18 - 34,
18% - aged 40 - 49,
6% - 50 - 59,
1% - over 60 years.
The speakers of the round table were:
- Dirk van Zyl Smit, Professor of Comparative and International Penal Law at the University of Nottingham.
- Latif HÜSEYNOV, member of the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment,
- Vadim Chovgan, representative of the European Union Advisory Mission to Ukraine, civil security sector reform in Ukraine, an expert of the NGO "Kharkiv Human Rights Group."
Natalia Maximova, Doctor of Psychology, presented the results of a survey conducted to study public opinion on issues related to the punishment of life imprisonment from 18 to 29 May 2015. According to the survey:
- 98% of respondents said they did not have confidence to the judicial system in Ukraine,
- the majority of respondents consider it necessary to apply for a pardon act for life with the change to a more lenient punishment to give them a chance of parole.
81.1% - for genocide,
64.7% - for a terrorist act,
21.2% - for the use of weapons of mass destruction,
58.2% - for the murder of three or more people.
During speeches at the discussion, Constantin Panteley praised the recently adopted law # 2292, which affects the destiny of life sentenced prisoners. But he noted that major changes would have to apply the possibility for lifers to challenge unjust sentences and seek a new trial. The Criminal Jastice System itself requires changes. Serious cases of criminal process must be conducted with the participation of lay judges or jury. Besides, Penitentiary System suffered significant personnel losses following the pension reform. Current students of the Institute of Criminal-Executive Service do not link their careers to serving in the Penitentiary System due to social insecurity and low wages. Therefore, the improvement of situation of prisoners could only be associated with a responsible attitude to employees of the state penitentiary sphere working in difficult conditions and implement socially important service. In one of the conclusion statements, Fr. Constantin expressed the demand to provide prison facilities where detained lifers by special rooms for confidential meetings with a priest. Life prisoners are the most difficult category of prisoners.
On October 23, 2014 in Rome, His Holiness Pope Francis met with delegates of the International Association of Criminal Law. The Pope expressed the view that life imprisonment is "hidden death." For this reason, it has recently been removed from the Criminal Code Vatican. Finally, sentenced to life in prison is to have a chance to return to society as a result of a pardon.
Photos of Yana Baranova.
2015-05-27
Prison pastors discussed in Kharkiv common witness of Christ in prison.
In Kharkiv, Eastern Ukraine, has ended a field session of the Board of the Ukrainian Interdenominational Christian Mission "Spiritual and charitable care in prisons", which took place 26-27 of May, 2015 at the institutions of the State Penitentiary Service of Ukraine in Kharkiv region.
The meeting discussed measures regarding the enactment of the prison chaplaincy, the vision of each Church ministry on rehabilitation, prevention of repeat offenses, special pastoral conditions in the occupied territory of East Ukraine and the issue of assistance to prisoners who have been find themselves through the war in inhuman conditions. Church spokesman on pastoral care in the penitentiary system Fr. Constantin Panteley has summarized proposals for the Christian formation of personnel of the SPS of Ukraine. During his stay in Kharkiv, he attended a Rehabilitation Center for former prisoners led by Deacon of Evangelical Christian Baptists Victor Dudka, who has many years of experience of ministering.
Together with field session have been organized visits to Kuryazh colony for juveniles, the Kharkiv remand prison, the Kachanivska women colony (№54), the Holodnogorska colony (№18), Dergachivska colony (№109). Chaplains had an opportunity for live communication with staff and with inmates of penitentiary institutions. They familiarized with conditions of inprisonment. A meeting with participants of the project "Strengthening the role of civil society in protecting the rights of vulnerable prisoners in Ukraine" has accured as well. The main purpose of the field meeting of the representatives of Churches was to discuss the implementation of prisoners' rights to freedom of religion in the light of the Law of Ukraine "On Amendments to Certain Legislative Acts of Ukraine on regulation of activity of clergy (chaplains) in the organs and institutions belonging to the jurisdiction of the State Penitentiary Service of Ukraine" adopted by Verkhovna Rada of Ukraine on May 14, 2015.
The most important result of the meeting was approaching of Christian Churches to a shared vision of the modern chaplain ministry, which has transform penal system and the lives of our fellow citizens who fell into conflict with law and society through criminal acts. The presence of pastors in the colonies and prisons is also important in view of cases where innocent people find themselves in jail, or when the human rights of inmates are violated. There are great spiritual needs of staff from the prison service, which requires more and more implementation of Christian principles in their work. Having the special conditions of work and stress, rights of personnel treated sometimes even weaker as the rights of prisoners. This is especially true for decent wages and social guarantees required. Chaplains as witnesses repeatedly put this issue before the public and the state. Without that, our country could not approach international standards for the humanization of the prison system.
2015-05-22
The Ukrainian Catholic University hosted a roundtable "Ukrainian dimension of penitentiary idea".
On May 19, 2015 a roundtable "Ukrainian dimension of penitentiary idea" held in Lviv at the Philosophy and Theology Faculty of UCU. It has been attended by students, pastors, chaplains and volunteers who work with inmates.
The event was organized under the auspices of the Department of Pastoral Theology of the Ukrainian Catholic University in cooperation with the Penitentiary Pastoral Care of the Ukrainian Greek-Catholic Church.
Dean of the Faculty of Philosophy and Theology, Fr. Roman Zaviyskyy said: "today Ukraine needs reforms in all spheres of public life and the in judicial and prison system itself, cause they still bear the burden of the former totalitarian regime. We have gathered today at the Catholic University as a community of experts that would help to find a response to the call of Pope Francis for pastors to go and to serve those, who are on the margins of society or indeed have been rejected."
Speaking at the opening ceremony, Vice-Rector of UCU Myroslav Marynovych, dissident, political prisoner, shared his memories of stay in soviet prisons and camps. He noted that some points of being behind bars could be taken as a particular blessing, but it is possible in two cases: if a person is not guilty being punished by unjust sentence. "Then your pure conscience gives you an opportunity to feel free," - said Miroslav Marynovych. Second - when human suffering are the basis for spiritual growth, not just torment. In such moments, according to a dissident, prison can be a place of freedom.
Professor Myroslav Marynovych drew attention to moral issues of the occupation of overseer in prison. Work in this field often changes a person and not all ones have strength to endure this burden of responsibility. At such moments a person can become quite aggressive as to prisoners, as to people in the near surroundings. Therefore, people who work with prisoners should also have some rehabilitation.
About the needs of personnel of the State Penitentiary Service has spoken also Fr. Constantin Panteley, Head of The UGCC Office for Pastoral Care in Penitentiary System of Ukraine. In his report he presented basic international standards for the treatment of prisoners. In particular, he examined a document “Basic Principles: Religious in Prison”, which had been prepared by the International Commission of Catholic Prison Pastoral Care for Twelfth United Nations Congress on Crime Prevention and Criminal Justice. Salvador de Bahia, Brazil, 12–19 April 2010. These provisions have allowed to formulate changes in legislation of Ukraine for prisoners and prison service personnel. The chaplain told about his experience of pastorship in prison.
Gregory Draus, chief prison chaplain of the Roman
Catholic Church in Ukraine, introduced penal legislation and practice of chaplaincy in more than 40 countries and presented how to change prison rules
that would facilitate the pastoral ministry.
Miroslav Demkiv, chief specialist in Media relations and
public relations department of the State Penitentiary Service of Ukraine in
Lviv region, spoke about the objectives and needs of the prison service
personnel who are in difficult and dangerous circumstances. The service financed by
the state only 40% of the needs.
The theological aspect of pastorship for prisoners submitted Fr.
Michael Plotsidem, vice-rector of the Lviv Theological Seminary of the Holy
Spirit. "Jesus teaches us that man is not only designed to receive the mercy
of God, but do it in relation to the neighbors. The commandment of charity has
a special significance, "- said Fr. Michael.
Another experience with prisoners shared Redemptorist Fr. Vitaly Kotyk.
He started care for prisoners since 2001 and visited many cities of
Ukraine. As he said, the main thing in communication with the prisoners to be authentic ourselves and not be like them, using their sleng.
Deputy Head of the UGCC Commission "Justice and
Peace" Fr. Oleg Luca ntroduced the prison ministry in the light of the
papal Apostolic Exhortation "Evangelii Gaudium". "The Pope calls for Christian joy that
the Church re-opened the main message of Christ in the world today. Pope
Francis offers the document in the Church as a map and a guide for its pastoral
mission. This invitation restore the prophetic and positive vision of
reality without ignoring the current problems. "
The social study "The Role of the Church in
resocialization of prisoners" presented assistant professor of sociology and
social work in "Lviv Polytechnic" University Vladimir Proskura. The scientist
showed the areas where it is most Church helps prisoners during their stay in
prison.
Topicsof rehabilitation of men and women after release devoted in their reports Igor Gnat, head of the charity organization "Regional Center
for Social Adaptation" and Redemtorist nгn Oksana Pelech, the assistant of chaplain of
Lviv Archdiocese of the UGCC.
The history of participation of students of the seminary
in the programs of work with convicts told brothers Ostap Mykytchyn and Andriy Khrobak.
The round table was held on the occasion of opening the same
day the National traveling exhibition of fine and applied art of prisoners
"Transfiguration by God's Love" in Lviv Palace of Arts.
Subscribe to:
Posts (Atom)