2008 року відбулося Перше паломництво Державної пенітенціарної служби України до Зарваниці за участю представників 7 Церков-учасниць Місії. Традицією стало щорічне Всеукраїнське паломництво для працівників пенітенціарної системи України під гаслом «Справедливість, віра, милосердя!» до Свято-Успенської Унівської Лаври.
2009 - 2011 року тривала І Національна пересувна експозиція мистецтва в'язнів «Переображення Господньою Любов'ю», яку побачили у 9-ти містах України.
2011 року, УГКЦ за співучастю Церков-учасниць Української міжконфесійної християнської місії «Духовна і благодійна опіка в місцях позбавлення волі» зініціювала проведення круглого столу в УКРІНФОРМІ «Реалізація релігійних прав засуджених до позбавлення волі та осіб, які перебувають у місцях попереднього ув'язнення. Вплив духовно-морального фактора на виправлення засуджених». Таким чином розпочалася праця з розробки концепції пенітенціарного душпастирства у в'язничній системі України.
У липні - серпні 2013 року представництво УГКЦ у складі міжконфесійної групи взяло активну участь у розробці пропозицій до Проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо регулювання діяльності капеланів в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України) № 1154. 14 травня 2015 року Верховна Рада України прийняла проект закону у другому читанні.
20 липня 2014 перед збором близько 200 тисяч вірних та священиків на Всеукраїнській прощі до Зарваниці, Патріарх Святослав урочисто проголосив Блаженного єпископа і мученика Василя Величковського покровителем пенітенціарного служіння духовенства та віруючих Української Греко-Католицької Церкви.
11 червня 2015 року набув чинності закон про тюремне капеланство, над розробкою якого у гроні представників християнських церков активно працювали й експерти від УГКЦ. В рамках закону у вересні 2015 року створено Душпастирську раду при ДПтС України, яка у співпраці з пенітенціаріями розробляє відповідні правила для духовної опіки в'язнів і персоналу.
В'язничні капелани УГКЦ взяли активну участь у підготовці та формуванні підсумкових документів Міжнародної конференції «Сучасність і перспективи пенітенціарної душпастирської опіки», що відбулась у Києві 13-14 квітня 2016 року. На виконання рішень конференціх в Інституті кримінально-виконавчої служби створено опорну кафедру душпастирської практики та пенітенціарної етики.
2017-2018 рр. головування у Душпастирській раді при Міністерстві юстиції України стало нагодою для підготовки і проведення з ініціативи УГКЦ двох конференцій: 3 грудня 2018 року у Києві була проведена Міжнародна науково-практична конференція «Приклади правового врегулювання душпастирського служіння у пенітенціарній системі в країнах Європи».
Відтак, 12 березня 2019 року у приміщенні Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби Міністерства юстиції України відбулась конференція на тему: «Партнерство релігійних організацій у супроводі суб’єктів пробації та у реінтеграції в’язнів».
Результатом було видання матеріалів конференції, які суттєво наблизили Україну до наслідування міжнародних стандартів пенітенціарного душпастирства.
Сприянням Міжнародної Комісії Католицького Душпастирства у в'язницях (ICCPPC) та офісу ООН в Україні УГКЦ зініціювала прийняття Душпастрською радою при Міністерстві юстиції України "Керівництва для капеланів, які стикаються з випадками катувань" в лютому 2018 року.
2018-2019 рр. в УГКЦ розвинулась волонтерська соціальна ініціатива "Небо над головами", яка має на меті через створення дружньої спільноти волонтерів, ув'язнених підлітків, їх батьків, працівників пенітенціарних установ та ювінальної пробації, а також постраждалих від злочину для підтримки неповнолітніх у місцях позбавлення волі задля повної адаптації колишніх неповнолітніх засуджених у суспільстві.
Триває праця у Міністерстві юстиції України над законопроектами і підзаконними актами, що унормовують капеланське служіння у в'язницях і колоніях. Криза організації душпастирського служіння, яка виникла через введення обмежувальних протиепідемічних заходів у зв'язку із запобіганням поширенню в установах виконання покарань гострої респіраторної інфекції COVID-19, спонукала до необхідності розробки рекомендацій щодо здійснення капеланського служіння в кримінально-виконавчих установах у часі карантину та після нього. Оскільки пастирська опіка в умовах ув’язнення носить персональний характер, існує потреба уможливити доступ капеланів для уділення Святих Таїнств, зберігаючи усі застереження, пов’язані з правилами карантину. Нарешті, існує необхідність запровадження штатного капеланства в діяльність органів та установ виконання покарань. Необхідним кроком для цього є створення робочої групи для підготовки «Положення про капеланство і заходи Душпастирської опіки у пенітенціарних установах України». У багатьох пенітенціарних закладах впроваджено заходи душпастирського супроводу персоналу. Це стосується участі капеланів у викладанні предмету пенітенціарної етики у структурі спеціальної підготовки персоналу та розвитку практики «П’ять хвилин з капеланом» у часі загальних шикувань персоналу.
Контакт:
єпископ Сокальсько-Жовківський,
керівник Департаменту УГКЦ
з душпастирства у силових структурах України
Для кореспонденції:
а/с 210, м. Київ, Україна, 02002
Тел./факс: +38 (044) 541 11 14
e-mail: sokal.zhovkva@gmail.com
керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с 210, м. Київ, Україна, 02002
Тел./факс: +38 (044) 541 11 14
моб. 098 422-9-221
e-mail: panteley@ukr.net